Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/wordpress-firewall/wordpress-firewall.php on line 245

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/wordpress-firewall/wordpress-firewall.php on line 245
Ogrzewanie nadmuchowe ⋆ KLIMATYZACJA-SERWIS-SZCZECIN
  • + 48 693 090 197
  • kontakt@klimatyzacja-szczecin.eu

Ogrzewanie nadmuchowe

Strefa systemu ogrzewania i klimatyzacji nadmuchowej.


Ogrzewanie nadmuchowe Szczecin,  zachodniopomorskie.

Oferujemy Państwu serwis i naprawy systemu ogrzewania nadmuchowego. Urządzenia które możemy dla Państwa serwisować to Carrier, Lennox, Rheem, Miller, Goodman, Tappan, Revolution, Brink oraz inne. Gazowe pojemnościowe podgrzewacze wody firm Richmond i American. Postaramy się o oryginalne części zamienne oraz akcesoria. Zajmiemy się również rekuperatorem  PRO-VENT, nawilżaczem powietrza, jonizatorem, pompą ciepła czy też lampą UV. Zapewniamy także serwis  zbiornikowych gazowych podgrzewaczy wody RICHMOND i American.


Zadzwoń i umów się na przegląd Twojego systemu ogrzewania nadmuchowego. Tel. 693 090 197


    24-7                                                                              Serwis 24h/7dni

    Dlaczego trzeba wykonywać przegląd techniczny systemu ogrzewania nadmuchowego ?

Każdy element systemu ogrzewania nadmuchowego wymaga przeglądu technicznego przed sezonem grzewczym, a system wyposażony w funkcje klimatyzacji również wiosną. Nagrzewnica jest centralnym elementem systemu i niej należy poświęcić uwagę szczególnie. Zasilanie gazem zobowiązuje użytkownika do kontroli szczelności układu oraz regulacji ciśnienia gazu na palnikach. Jest to najważniejszy element przeglądu mający wpływ na ekonomię kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym. Nagrzewnica wyposażona jest w szereg zabezpieczeń aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania, więc należy je sprawdzić pod kątem sprawności i niezawodności, dotyczy to systemu zabezpieczeń wentylatora spalin , drożnościciągu kominowego oraz odpływu kondensatu. Nie można zapomnieć o konieczności wymiany filtra powietrza powrotnego co związanie jest z wydajnością systemu. Wszystkie te działania zapewnią niezawodność w czasie użytkowania.

-Jonizator wymaga umycia paneli jonizacyjnych (uwaga na możliwość uszkodzenia) oraz przeglądu obwodu wysokiego napięcia.

– Nawilżacz powietrza , oględziny siatki nawilżacza i zapewnienie odpływu nadmiaru nieodparowanej wody, zanieczyszczony nawilżacz bywa często przyczyną awarii systemu poprzez blokowanie odpływu kondensatu z nagrzewnicy w syfonie poprzez presostat. Odprowadzenie wody i kondensatu jest zrealizowane na jednej magistrali odpływowej.

-Lampa UV to przede wszystkim urządzenie do likwidowania wszelkich niepożądanych bakterii wirusów i grzybów, regularna wymiana samej lampy co 2 lata zgodnie z instrukcja urządzenia zapewni nam faktyczną eliminację zagrożeń znajdujących się w powietrzu. Samo świecenie lampy nie oznacza jej skuteczności funkcjonowania.

– Klimatyzator (pompa ciepła) posiada parownik który powinien być bezwzględnie odgrzybiony przed sezonem markowym środkiem grzybobójczym dedykowanym do układów klimatyzacji który eliminuje największe zagrożenie dla użytkownika klimatyzacji jakim jest bakteria legionelloza. Sprawdzenie skuteczności chłodzenia , parametrów pracy i właściwej ilości czynnika chłodniczego zapewni komfortowe i ekonomiczne korzystanie z systemu .

Przedstawiliśmy Państwu tylko kilka czynności wykonywanych przez nasz serwis w trakcie przeglądu, i na koniec najważniejsza informacja,po przeglądzie otrzymacie protokół serwisu który w razie wystąpienia awarii systemu w okresie grzewczym daje gwarancję natychmiastowej reakcji  24/7


Ogrzewanie nadmuchowe – zasada działania, wady i zalety systemu

Instalacja ogrzewania nadmuchowego wiąże się z mniejszym zużyciem energii, niską awaryjnością systemu grzewczego oraz komfortem użytkowym, nieosiągalnym przez tradycyjne systemy grzewcze. Dodatkowo w ramach jednego systemu można zapewnić nie tylko skuteczne ogrzewanie domu, ale również wentylację z filtracją i nawilżaniem powietrza przez cały rok oraz klimatyzację.

Ogrzewanie powietrzne

W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu ogrzewania jakim jest ogrzewanie grzejnikowe, medium transportującym ciepło w ogrzewaniu nadmuchowym jest powietrze, rozprowadzane w ogrzewanym obiekcie poprzez system kanałów wentylacyjnych, umieszonych w suficie lub podłodze. Mechanizm systemu nadmuchowego jest najbardziej efektywnym sposobem oddawania wytworzonego ciepła do otoczenia, w rezultacie czas potrzebny do ogrzania budynku skraca się nawet do kilkunastu minut. Tego typu system grzewczy umożliwia też nawilżanie powietrza, oczyszczanie go z wszelkich zanieczyszczeń i korzystne jego jonizowanie, latem zaś instalacja może służyć jako klimatyzacja, zapewniając użytkownikowi wysoki komfort wdychanego powietrza.

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?

Zanim jednak powietrze trafi do pieca nadmuchowego (gazowego, olejowego, elektrycznego lub pompy ciepła powietrze-powietrze) musi przejść przez czerpnię (wewnętrzną lub zewnętrzną) i umieszczony na wlocie do pieca filtr włókninowy, wyłapujący zanieczyszczenia mechaniczne z krążącego powietrza. Czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze i miesza je z ochłodzonym powietrzem powracającym z ogrzanych pomieszczeń przez czerpnię wewnętrzną. W domu jednorodzinnym wystarcza zwykle jedna czerpnia wewnętrzna, jednak gdy kondygnacje są zamknięte drzwiami, zalecane jest, aby kanał zbierający wyposażony był w kratę czerpni na każdej kondygnacji. Podgrzewanie powietrza następuje w wymienniku pieca, następnie rozprowadzane jest systemem kanałów wentylacyjnych zakończonych kratkami nadmuchowymi z przepustnicami i wydmuchiwane do pomieszczeń. Kanały rozprowadzające ciepłe powietrze układa się poziomo – w podłodze, na poddaszach nieużytkowych lub nad sufitami podwieszanymi, a pionowo – w kanałach instalacyjnych.

Przewody mogą być wykonane z blachy ocynkowanej, którą należy zaizolować wełną mineralną z płaszczem aluminiowym. W przypadku nowoczesnych instalacji stosuje się przewody wykonane z pokrytej folią aluminiową pianki poliuretanowej lub waty szklanej climaver. Kratki nadmuchowe z przepustnicami i siłownikami sterowanymi sygnałem elektrycznym z centralki strefowej powinny być umieszczone wzdłuż ścian zewnętrznych – w posadzce pod oknami lub w suficie nad oknami, czyli w miejscach, gdzie straty ciepła są największe.

Dodatkowe funkcje instalacji ogrzewania nadmuchowego

System ogrzewania opartego na piecu nadmuchowym można w dowolnym czasie rozbudować o funkcję nawilżania, dokładną filtrację z jonizacją powietrza, lampą UV oraz o klimatyzację:

  • filtry jonizacyjne – oprócz filtra włókninowego warto zainstalować filtr elektrostatyczny, który zapewnia ujemną jonizację powietrza oraz pozwala oczyścić powietrze nawet z najmniejszych zanieczyszczeń: bakterii, grzybów, kurzu domowego, pyłu papierosowego, a nawet pyłków alergennych, których filtr włókninowy nie jest w stanie zatrzymać.
  • nawilżacze powietrza – w systemie ogrzewania nadmuchowego można przy użyciu odpowiednich urządzeń – niezależnie od warunków zewnętrznych – utrzymywać optymalną dla samopoczucia wilgotność powietrza. Centralny nawilżacz powietrza montowany jest na głównym kanale rozprowadzającym ogrzane powietrze, gwarantuje on automatyczną kontrolę wilgotności w całym obiekcie.
  • chłodzenie powietrza – montaż klimatyzatora umożliwia instalacji rozprowadzającej powietrze działać w okresie letnim jako system klimatyzacji całego budynku. W skład modułu chłodzącego wchodzi agregat sprężarkowy (skraplacz) do montażu zewnętrznego, parownik (chłodnica) umieszczany wewnątrz powietrza nadmuchowego, przewody czynnika chłodniczego.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Na korzyść ogrzewania nadmuchowego przemawiają takie aspekty jak: wysoka sprawność ogrzewania, brak grzejników pozwalający na swobodę w urządzaniu pomieszczeń, niższe koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Porównując systemy nadmuchowe z centralnym ogrzewaniem, wykorzystującym wodę do rozprowadzania ciepła, otrzymujemy wynik przemawiający na korzyść systemów nadmuchowych – różnica w kosztach eksploatacji może sięgać 30-40%. Wynika to z kilku faktów: brak strat energii (wynikających z zastosowania wody), niższe zapotrzebowanie instalacji na energię oraz szybsze ogrzewanie pomieszczeń.
Istnieje możliwość rozbudowy instalacji o dodatkowe elementy (np. klimatyzacji), nawet wiele lat po pierwotnej instalacji – pozwalając na rozłożenie wydatków w czasie.

Wady instalacji

System ogrzewania nadmuchowego nie jest pozbawiony wad, użytkownicy najczęściej skarżą się na dużą ilość miejsca zajmowanego przez kanały ogrzewania nadmuchowego. W przeciwieństwie do rur ogrzewania wodnego wymagają więcej miejsca w ścianach i stropach, aby je ukryć. Dlatego powinno się je układać podczas budowy domu, zwłaszcza gdy jest murowany – na późniejszym etapie układanie instalacji może być znacznie trudniejsze.

W razie ewentualnej awarii wentylatorów lub przerwy w dostawie prądu pomieszczenia szybciej się wychładzają (w ogrzewaniu nadmuchowym nie ma zjawiska promieniowania, dlatego meble i ściany nie nagrzewają się).

Instalacja powinna być zakładana w pomieszczeniach, których układ funkcjonalny został ustalony. Późniejsze zmiany konstrukcyjne pomieszczeń, takie jak burzenie czy przesuwanie ścian mogą wpłynąć niekorzystnie na jakość ogrzewania.

Wymagana jest regularna kontrola techniczna instalacji. Dla większości instalacji wystarczy dokładne czyszczenie filtra włókninowego raz na dwa miesiące, raz na rok – wymiana na nowy. Czyszczenie częstsze (przynajmniej raz w miesiącu) może okazać się konieczne w przypadku nowych domów, w których położono nowe wykładziny, występuje pył gipsowy bądź nadmiar dymu papierosowego. Wkłady filtra elektrostatycznego myje się ręcznie lub w zmywarce co najmniej dwa razy w roku.